ΣΥΝΑΥΛΙΑ ΤΟΥ ΜΟΥΣΙΚΟΥ ΣΧΗΜΑΤΟΣ «Ορφεία Αρμονία»

Μοναδικούς μουσικούς ήχους της Αρχαιότητας είχαν την ευκαιρία να απολαύσουν όσοι παρευρέθηκαν το βράδυ της Τρίτης 3 Ιουλίου στην αυλή των γλυπτών του Αρχαιολογικού Μουσείου Αιανής, σε εκδήλωση που συνδιοργάνωσαν ο Δήμος Κοζάνης και η Εφορεία Αρχαιοτήτων Κοζάνης, στο πλαίσιο των «36ων Λασσανείων».

Αντίγραφα αρχαίων μουσικών οργάνων (λύρες, κιθάρες, πανδουρίδες, βάρβιτοι, πολύχορδα, αυλοί, σάλπιγγες και κρουστά), στα χέρια των επιδέξιων μουσικών του πολυμελούς μουσικού σχήματος «Ορφεία Αρμονία», αναβίωσαν και ανέδειξαν αρμονικά τους συνολικούς αρχαϊκούς ήχους που ο χρόνος κατάφερε να διασώσει και το αρχαίο άσμα.

Τη μουσική γνωριμία με τα όργανα, τους χορωδούς και ηθοποιούς του συνόλου ακολούθησαν μουσικά επενδυμένα κομμάτια από αρχαίους ύμνους προς τους θεούς Απόλλωνα, Εστία, Δήμητρα και Άρη, αποσπάσματα από αρχαίες τραγωδίες, σατυρικό δράμα και άλλα.

Παραθέτουμε για σας κάποια αποσπάσματα:

Από το «Διθύραμβος στο Διόνυσο»:

«...δεν μου διαφεύγει ο χρόνος που τα νεκταρένια φυτά … φέρνουν την ευωδιαστή άνοιξη… Τότε … μπλέκονται τα ρόδα στα μαλλιά κι αντηχούν οι μελωδίες των τραγουδιών μαζί με τους αυλούς κι έρχονται οι χοροί…»

Από το «Α΄ Δελφικός Ύμνος  στον Απόλλωνα»:

«…Υψίφωνος ο καμωμένος από ξύλο λωτού αυλός ποικιλόμουσο πλέκει τραγούδι, ενώ η χρυσοκόσμητη γλυκόηχη κιθάρα αντιφωνεί προς την μουσική των ύμνων…»

Από το «Σεικιλού Σκόλιον»:

«…Όσο ζεις, να λάμπεις. Για τίποτα κατάβαθα να μη λυπάσαι. Προσωρινή είναι η ζωή. Ο χρόνος δικαιωματικά τη λήξη της γυρεύει.»

Το video της εκδήλωσης μπορείτε να το δείτε εδώ

Την Αφίσα της Εκδήλωση μπορείτε να την δείτε εδώ

DSC_0008.jpgDSC_0009.jpgDSC_0010.jpgDSC_0017.jpgDSC_0019.jpgDSC_0022.jpgDSC_0029.jpgDSC_0034.jpgDSC_0035.jpgDSC_0040.jpgDSC_0045.jpgDSC_0046.jpgDSC_0048.jpgDSC_0056.jpgDSC_0057.jpg