ΔΗΜΟΣ ΕΟΡΔΑΙΑΣ

Σύλλογος Βλατσιωτών Πτολεμαΐδας «Ο Προφήτης Ηλίας»

Ο Σύλλογος Βλατσιωτών Πτολεμαΐδας «Ο Προφήτης Ηλίας», ιδρύθηκε το 1963, αποτελεί τον πρώτο ιδρυθέντα πολιτιστικό σύλλογο της Πτολεμαΐδας και είναι ένας από τους πέντε συλλόγους Βλατσιωτών ανά την Ελλάδα.

Πέρα από την ανάδειξη της πλούσιας πολιτιστικής κληρονομιάς της Βλάστης, μέσα από διάφορες εκδηλώσεις και αναβιώσεις εθίμων, κύριο μέλημα του συλλόγου, αποτελεί η καταγραφή των ηθών και παραδόσεων σε οπτικοακουστικό υλικό, με σκοπό τη διαφύλαξη και τη διάδοση αυτών στις επόμενες γενιές.

Στη Βλάστη, την Πρωτομαγιά γίνονταν κατά το παρελθόν ένα μικρό πανηγύρι στη θέση «Καραδόλακας», όπου οι νέες κοπέλες του χωριού τραγουδούσαν και χόρευαν τον «Μάη» καθώς και άλλα μαγιάτικα τραγούδια.

VIDEO ΣΥΛΛΟΓΟY

Aπόσπασμα από την καταγραφή του Τρανού Χορού, για τον φάκελο που κατέθεσε η κοινότητα Βλάστης και μια ομάδα που ασχολείται με αυτό το θέμα, για την ένταξη του τρανού χορού στο Εθνικό Ευρετήριο Άυλης Πολιτιστικής Κληρονομιάς